Tudástár
Vissza
Borkóstolás alapfokon
Ezt az oldalt a borral ismerkedő, kezdő kóstolóknak hoztuk létre, hogy néhány praktikus tanáccsal segítsük a bor értő fogyasztását. A borkóstolás kultúrája szerencsére az utóbbi években egyre szélesebb körben terjed, és Magyarországon nagyon sokféle, kiváló minőségű bor közül válogathatunk, érdemes minél értőbb figyelemmel fordulni feléjük.
A bor sokféle arcú ital. Színe alapján megkülönböztetünk vörös-, fehér- és rozéborokat. A bor jellegét alapvetően az a szőlőfajta határozza meg, amelyből készült. Gyakran a szőlőfajták előnyös tulajdonságait összehangolva a különböző szőlőfajtából készült borokat elegyítik, szaknyelven házasítják.
A bor ízét befolyásolja az is, hogy mennyire magas a cukortartalma. Ettől függően lehet egy bor száraz, félszáraz, félédes vagy édes. A cukor mellett a bornak nagyon fontos jellemzői a különböző savak. A legjellemzőbbek a borkősav, almasav, citromsav, amelyek az élesebb, savanykásabb ízért felelősek, míg a csersav főleg a vörösborokat jellemzi és a fanyar, nyelvösszehúzó ízt okozza (hasonlóan az erős fekete teához). A borban nagyon sok vitamin és ásványi anyag található. A bor tartalmasságát összefoglalóan extrakt-tartalomnak nevezik (szárazanyag-tartalom).
A fenti tartalmak jelenlétét és arányait nagyban befolyásolja, hogy a szőlő hol, melyik borvidéken, azaz milyen talajon terem és az adott területen milyen az átlaghőmérséklet, az éves csapadékmennyiség, illetve mekkora a napsütéses órák száma. A bor jegyei – ugyanaz a szőlőfajta, ugyanarról a területről is – változnak évről évre, hiszen az időjárás is mindig más, ezért lehet nagy szerepe annak, hogy a palackunkban milyen évjáratú bor vár kóstolásra.
Talán meglepő, de az sem mindegy az íz szempontjából, hogy milyen technológiával készül a szőlőből a bor, illetve hogyan, milyen körülmények között érlelik, tárolják. A legfontosabb különbség, hogy levegőtől elzárva, fém- vagy speciális műanyagtartályokban történik-e az erjesztés, tárolás (reduktív technológia, ami a frissebb, illatosabb ízeknek kedvez),
vagy hagyományos feldolgozással, és fahordókban van-e a bor a palackozásig (oxidatív technológia, amely a tartalmasabb, testesebb borokhoz ideális). Utóbbi esetében különleges ízt kölcsönöz az új hordó a bornak, illetve a különleges formájú és pörkölésű francia eredetű barrique hordó jellegzetes vaníliás zamatot ad a benne tárolt boroknak.
Az, hogy kinek milyen szőlőfajtából készült bor ízlik, csupán ízlés kérdése. Nem érdemes ízlésekről vitatkozni, hiszen minden borfajtának megvan a maga helye, szerepe és ideje. Mást kívánunk hidegben, melegben, más-más ízre vágyunk a különböző ételek mellé, mást egy kártyázáshoz, baráti beszélgetéshez, romantikus estéhez vagy ünnepi alkalomhoz.
A legfontosabb, hogy legyünk nyitottak, próbálgassunk, keressük meg, hogy melyik borban mi tetszik, milyen illatokat, ízeket vélünk felismerni.
Forrás: Borkóstolás alapfokon - Egy tananyag a borkóstolás alapjairól